W trosce o Twój kręgosłup - wybieramy fotel ergonomiczny 0
W trosce o Twój kręgosłup - wybieramy fotel ergonomiczny

Czy Ty lub ktoś w twoim otoczeniu pracuje w biurze i narzeka na ból mięśni, stawów i ogólne złe samopoczucie? Zastanawialiście się, czym może to być powodowane? Bo przecież na pewno nie zmęczeniem, skoro praca biurowa jest siedząca i utożsamiana z maksymalną wygodą. Tak się przynajmniej powszechnie sądzi. Rzeczywistość jest jednak odmienna. Im dłużej przebywamy w jednej pozycji, tym bardziej cierpi na tym nasz organizm.

Jest on zbudowany w sposób przystosowany do bycia w ruchu. Kiedy mu go brakuje, zaburzeniu ulega przepływ krwi i limfy. Odczuwają to także nasze stawy, nie otrzymując odpowiedniego smarowania. Mięśnie także mogą ulegać sztywnieniu. Nie jest to z pewnością stan, w którym chcemy się czuć po pracy, wracając do domu. Czy można temu zapobiegać? Oczywiście, że tak. Metod jest wiele. Regularne przerwy podczas pracy z krótką gimnastyką lub… zmiana starego fotela na nowy. Ale jaki fotel biurowy wybrać spośród dziesiątek, jeśli nie setek dostępnych w sprzedaży? Zadanie to może wydawać się trudne, ale mamy świetną wiadomość. Z myślą o wszystkich osobach, pracujących przez wiele godzin dziennie przy komputerze, powstały ergonomiczne fotele obrotowe. Co to takiego? Czym różnią się od "normalnych" foteli biurowych i jakie korzyści można uzyskać z korzystania z nich? Tego wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Fotele ergonomiczne do biura - jak są zbudowane

Wystarczy szybki rzut oka na fotel ergonomiczny obrotowy, aby przekonać się, jak różna jest jego konstrukcja od zwykłych foteli obrotowych. Jest kilka podstawowych elementów, wyróżniających regulowany fotel do biura: wysokie i szerokie oparcie, wypukłość na wysokości dolnej części pleców, tzw. podparcie pod lędźwie, podłokietniki regulowane oraz zagłówek z możliwością podnoszenia, opuszczania i pochylania. Pozostałe funkcje, które w fotelach obrotowych ergonomicznych również są dostępne, pojawiają się też w klasycznych krzesłach biurowych. Regulacja wysokości fotela, obrotowa podstawa z kółkami, a w końcu i odchylane oparcie i mechanizm kołysania TILT. Każda z tych opcji służy jak najlepszemu wyregulowaniu fotela względem biurka i monitora, po to, by móc pracować bez zbędnego obciążania stawów i napinania mięśni. Jednym z wielu foteli ergonomicznych w naszej ofercie, które posiadają wszystkie ww. opcje, jest obrotowy fotel regulowany do biurka TRYN w kolorze czarnym. Fotel wyróżnia się bardzo nowoczesnym wyglądem, a ponadto ma trwałe siedzisko, odporne na intensywne użytkowanie. Nawet po wielu latach będzie wyglądać jak nowe. Na wyróżnienie zasługuje także cena niższa niż 600 złotych. Naszym zdaniem jest to bezkonkurencyjny model w tym przedziale kwotowym.

Dlaczego niemal każdy fotel ergonomiczny ma siatkowe oparcie?

Zastanawiający może być fakt, dlaczego tak wygodne i zapewniające nam ochronę fotele, posiadają oparcie z cienkiej siatki lub innego ażurowego materiału? Czy jest to podyktowane chęcią zaoszczędzenia na produkcji mebla, czy może ma to inne, drugie dno?

Wyjaśniamy wszystkie powody, dla których obrotowe fotele ergonomiczne mają oparcia siatkowe:

  • Mniejsza waga dobry fotel ergonomiczny niestety nie należy do najlżejszych mebli. Aby zapewnić mu trwałość i solidność, musi być wykonany z materiałów odpornych na zużycie. Podstawa z wytrzymałej stali, bardzo mocny podnośnik teleskopowy. Każda z tych rzeczy mocno wpływa na wagę fotela. By choć trochę uczynić go lżejszym, producenci decydują się na oparcia z siatki. Oprócz mniejszej wagi mają one wiele innych zalet, o czym piszemy poniżej;
  • Lepsze dopasowanie zadaniem foteli ergonomicznych jest zapewnienie korzystającym z nich osobom jak największej wygody siedzenia. Odpowiada za to również komfort opierania się o takie fotel. Siatka z mikrowłókien jest niesamowicie silna, odporna na odkształcenia. Opierając się o tak wykonane oparcie całą powierzchnią pleców, mamy pewność, że dopasuje się ono do ich kształtu oraz siły nacisku. Różnica pomiędzy oparciami siatkowymi, a dodatkowo usztywnianymi jest bardzo duża — oczywiście na korzyść mikro siatki. Nie trzeba również obawiać się o ryzyko jej uszkodzenia. Jest to jeden z trwalszych materiałów syntetycznych, powszechnie wykorzystywanych w meblarstwie;
  • Atrakcyjny wygląd fotelom z siatkowym oparciem nie można odmówić uroku i miłego dla oka wyglądu. Jest to ciekawa odmiana od większości foteli w klasycznym wykonaniu, posiadających oparcie tapicerowane. To wykonane z siatki, optycznie staje się lżejsze, a cały fotel biurowy nabiera nowoczesnego wyglądu.

W naszej ofercie niemal wszystkie fotele ergonomiczne regulowane mają oparcie z siatki. Model szczególnie chętnie kupowany przez klientów indywidualnych i biznesowych to fotel ergonomiczny EGER. Oprócz klasycznego dla tej grupy foteli wyglądu ma on inne, praktyczne rozwiązania. Podłokietniki z regulacją wysokości, pochylany zagłówek i w całości został wykonany z najlepszych na rynku materiałów. Wykazują one bardzo dużą odporność na zużycie, a przy tym są łatwe w czyszczeniu.

Jak wyregulować swój fotel ergonomiczny do pracy biurowej?

Kiedy w końcu w twoim biurze pojawi się wymarzony fotel ergonomiczny, czeka cię jedno z największych wyzwań. Jego odpowiednie wyregulowanie. Od staranności, z którą wykonasz to zadanie, będzie zależeć twój przyszły komfort siedzenia na fotelu. Poniższa instrukcja, krok po kroku przeprowadzi cię przez cały ten proces, opisując dokładnie czynności do wykonania. Ich celem będzie uzyskanie optymalnej pozycji siedzącej, która pozwoli odciążyć najbardziej nadwyrężone części twojego ciała.

1. Ustaw fotel obrotowy ergonomiczny na prostej powierzchni 

Zwróć uwagę na to, czym jest wyłożona podłoga i jakie są kółka w fotelu. Jeżeli są w nim zainstalowane kółka gumowane, to znaczy, że przeznaczone są na twarde powierzchnie, takie jak panele, parkiet, gres, płytki ceramiczne. Gumowana powierzchnia kółek nie uszkodzi podłogi, a sam fotel biurowy nie będzie skrzypieć podczas przemieszczania go po niej. Natomiast jeżeli w fotelu założone zostały kółka w całości wykonane z plastiku, oznacza to, że przeznaczone są na podłogi miękkie, wyłożone np. wykładzinami itp. W każdej chwili możesz wymienić obecne kółka na inne, zakupiwszy je w naszym sklepie lub zlecając montaż odpowiednich już w chwili zamawiania fotela.

2. Wyreguluj wysokość siedziska

Kolejny krok polega na wyregulowaniu odpowiedniej wysokości siedziska. W tym celu pociągnij ku górze dźwignię umieszczoną pod siedzeniem. Zostanie ono podniesione na maksymalną wysokość. Następnie usiądź na fotelu. W większości przypadków od razu zauważysz, że siedzenie jest zbyt wysoko, ponieważ siedzi ci się bardzo niewygodnie. To dobry znak. Musisz opuścić siedzenie fotela ergonomicznego do takiej wysokości, by twoje nogi były zgięte w kolanach pod kątem prostym 90 stopni. W tym celu opuszczaj siedzisko powoli, kilka centymetrów za jednym razem. Kiedy wysokość będzie zbliżać się do optymalnej, pamiętaj, by trzymać stopy całą powierzchnią na podłodze. Co mają zrobić osoby, których wzrost nie pozwala do uzyskania takiej pozycji? Rozwiązaniem dla nich są dedykowane podnóżki, na których będą mogli opierać swoje stopy. W regulowane na wysokość siedzisko wyposażony jest każdy fotel ergonomiczny, na przykład tani fotel regulowany VIRE.

 3. Wyreguluj odchylenie oparcia

Kiedy posiadasz już ustawioną optymalną wysokość siedzenia, sprawdź oparcie. Zasada jest taka, że podczas pracy przy biurku, wszystkie kąty naszego ciała powinny mieć wartość zbliżoną do kąta prostego 90 stopni. Dotyczy to: nóg zgiętych w kolanach, tułowia, czyli kąta pomiędzy plecami a udami, a w końcu kąta zgięcia rąk w łokciach. Jeżeli Twoje oparcie jest zbyt mocno odchylone do tyłu, zwolnij blokadę i spraw by oparcie powróciło do pozycji pionowej. W przypadku, jeśli siedzenie na fotelu staje się wtedy niewygodne, poszukaj pokrętła lub dźwigni blokady, dzięki której całe oparcie odsuniesz do tyłu, zwiększając głębokość siedziska. W taką funkcjonalność wyposażony jest fotel ergonomiczny do biura HASEL. Oczywiście w każdej chwili możesz zmienić położenie oparcia, zwalniając blokadę i pozwalając na swobodne odchylanie się do tyłu. Jest to szczególnie wygodne w połączeniu z funkcją kołysania TILT, która pozwala na maksymalny relaks.

4. Wyreguluj podłokietniki

Jeżeli twój fotel obrotowy wyposażony został w podłokietniki z regulacją wysokości, to teraz przyszedł czas na ich regulację. Jak to zrobić? Nic trudnego. Z boku pionowego elementy podłokietnika powinien znajdować się przycisk. Należy go wcisnąć, by podnieść lub opuścić podłokietnik. Pamiętaj o tym, by uzyskać kąt prosty w zgięciu łokci. Takie ułożenie rąk zapewnia największy komfort podczas pisania na klawiaturze itp. Jeden z wielu modeli foteli ergonomicznych, posiadających regulację wysokości podłokietników to fotel AMBASADOR.

5. Wyreguluj zagłówek

Powoli zbliżamy się do końca konfiguracji swojego fotela. Jeden z ostatnich elementów to zagłówek. Zależnie od wybranego modelu fotela, znajdziesz go na samym szczycie oparcia. Pamiętaj jednak o tym, że są również fotele ergonomiczne, mające zagłówek wbudowany w oparcie. W takim przypadku nie występuje w nim regulacja położenia.

Różnica pomiędzy wyżej wymienionymi fotelami obrotowymi do biura, widoczna jest od razu. Jak powinien być ustawiony zagłówek, aby nasz kręgosłup i plecy nie były nadmiernie zmęczone? Szyja powinna wówczas tworzyć przedłużenie kręgosłupa, a tył głowy opierać się o zagłówek. W tej pozycji linia naszego wzroku powinna być delikatnie pochylona w dół, w stronę ekranu monitora. Lepszym rozwiązaniem jest, kiedy musimy wzrok nieco opuszczać na ekran, niż wysoko do góry będziemy zadzierać głowę. Mając w ten sposób ustawiony fotel obrotowy ergonomiczny do biura, można w końcu zacząć wygodnie z niego korzystać. Zależnie od osoby, różny może być czas potrzebny na przystosowanie się do nowej pozycji siedzenia. Jednak już po kilku dniach, każdy zauważy pozytywną zmianę. Mniejsze zmęczenie, brak bólu pleców, lepsze samopoczucie. To wszystko jest zasługą korzystania z nowego fotela obrotowego ergonomicznego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl