Jak siedzieć przy biurku, aby nie narazić się na ból pleców? 0
Jak siedzieć przy biurku, aby nie narazić się na ból pleców?

Wydaje się, że praca siedząca jest jedną z najmniej wymagających i niebezpiecznych. W końcu, jakie mogą nas spotkać ryzyka, kiedy siedzimy na wygodnym fotelu biurowym? Upadek z niego możliwy jest tylko w przypadku niezwykłego zbiegu okoliczności. Ciężko zatem wyobrazić sobie, że można cokolwiek robić źle, siedząc na fotelu przy biurku. Niestety jest zupełnie inaczej. Badania naukowe prowadzone na całym świecie pokazują, że długotrwała pozycja siedząca jest bardzo obciążająca dla naszego organizmu. Powodem są problemy z prawidłowym krążeniem krwi, powodowane nadmiernym uciskiem na wybrane części ciała. Do tego dochodzi także zbytnie obciążenie mięśni i stawów. Sytuacje te mają miejsce w prawie każdym biurze, mimo iż teoretycznie nie powinno ich być. Co jest głównym powodem? Niewystarczająca wiedza jak wyregulować fotel ergonomiczny oraz jak prawidłowo na nim siedzieć.

Popularne schorzenia osób wykonujących pracę biurową

Jeśli od niedawna wykonujesz pracę siedzącą, ta część artykułu powinna cię zainteresować. Dowiesz się z niej jakie są najczęściej występujące schorzenia u osób, które mają nieprawidłową pozycję siedzącą w pracy.

Bóle pleców — czyli jak się opierać o fotel biurowy?

Ponad połowa pracowników biurowych uskarża się na permanentne lub sporadyczne bóle pleców. Pojawiają się ona najczęściej w dolnej części, czyli w odcinku lędźwiowym. Dochodzi do nich z powodu zbytniego obciążenia kręgosłupa i jego nieprawidłowym ułożeniem na fotelu. Jeśli twój fotel obrotowy ma zwykłe, proste oparcie, to kiedy opierasz o nie plecy, dzieje się to tylko ich górną częścią. Dolna część, czyli odcinek kręgosłupa lędźwiowego nadal pozostaje bez żadnego podparcia. Co więcej, właśnie ten odcinek jest charakterystycznie wykrzywiony do przodu, co tylko potęguje ból i zmęczenie. Sytuacja nie ulegnie poprawie tak długo, jak długo zmienisz pozycji za biurkiem. Pomóc w tym mogą nowoczesne fotele ergonomiczne, których oparcie mają anatomiczny kształt, z podparciem pod lędźwie. Ten wypukły element wypełnia wolną przestrzeń w łuku pleców, wypychając je do przodu i pomagając utrzymać naturalną pozycję siedzącą. Na rynku jest coraz więcej foteli do biurka, posiadających wspomniane podparcie lędźwi. Tani fotel ergonomiczny Q319 ma takie właśnie podparcie lędźwi, a ponadto wygodne podłokietniki i praktyczny zagłówek.

Ból szyi i karku — jak siedzieć, żeby głowa nam nie ciążyła?

Kolejny problem wielu pracowników to źle dobrane wysokości ekranu monitora. Kiedy nasze oczy są zbyt nisko lub zbyt wysoko względem środka ekranu, różnicę wysokości musimy sobie kompensować podnoszeniem lub opuszczaniem głowy. Odpowiada za to szyja połączona z karkiem. Jeśli obciążamy ją takimi ruchami każdego dnia, przez kilka godzin pobytu w pracy, nie może to pozostać bez konsekwencji. Prawidłowa wysokość siedzenia za biurkiem powinna być taka, aby mając wyprostowaną głowę, linia wzroku była prowadzona pod kątem 10 do 20 stopni do płaszczyzny monitor. W uzyskaniu odpowiedniej wysokości pozwala regulacja siedziska, jak również zalecamy wybór monitorów z możliwością podnoszenia i opuszczania ekranu. Wspomóc się także można specjalnymi półeczkami pod ekran. To jednak nie wszystko. Ważną rolę w eliminacji lub przynajmniej ograniczeniu bólu i zmęczenia szyi ma zagłówek. To najwyżej położony element fotela ergonomicznego, mocowana do górnej części oparcia. Fotele biurowe z podnoszonym i pochylanym zagłówkiem to jeden z najlepszych wyborów, jeśli do tej pory narzekałeś na takie problemy. Zagłówek może podpierać głowę, kiedy siedzimy, przydaje się także w pozycji półleżącej, gdy wykorzystujemy fotele biurowe do odpoczynku. Ciekawy stylistycznie, a przy tym bardzo wygodny i funkcjonalny jest fotel ergonomiczny FLEX, w którym zagłówek można regulować w kilku płaszczyznach, dla uzyskania najlepszego komfortu siedzenia.

Intymny problem — żylaki, hemoroidy i inne wstydliwe sprawy

Przykrą konsekwencją wielogodzinnego siedzenia przy biurku są żylaki odbytu. Niechętnie przyznajemy się do takich dolegliwości, sądząc, że jest to powód do wstydu i dowód na nieprawidłowe utrzymywanie higieny. Tymczasem głównym powodem jest wielogodzinne siedzenie na niewygodnych fotelach, które prowadzi do ucisku na mięśnie odbytu. W efekcie pogarsza się w nich krążenie i dochodzi do mikrourazów, które nie mogą być szybko, samoistnie wyleczone. Trzeba im w tym pomagać, stosując odpowiednie kremy, ale przede wszystkim eliminując czynniki chorobotwórcze. A takim jest źle dobrany fotel biurowy, z wysiedzianym i twardym siedzeniem i nie zapewniając odpowiedniej wentylacji. Co możemy polecić na takie problemu? Przede wszystkim modne fotele ergonomiczne, których siedzisko wypełnione jest grubą warstwą sprężystej gąbki, a materiał tapicerski zapewnia wentylację i wymianę powietrza. Może to być np. welur, materiał membranowy, a nawet ekoskóra, o ile siedzisko ma liczne przeszycia i pikowania, tworzące mini tunele ułatwiające powietrzu cyrkulację. Fotel biurowy ergonomiczny ADMIRAL to jeden z wielu foteli, który na pewno poprawi komfort siedzenia i pomoże w szybszym leczeniu przykrych dolegliwości miejsc intymnych.

Mrowienie i drętwienie w palcach rąk

Praca biurowa to również pisanie na klawiaturze, pisanie odręczne i wykonywanie wielu innych, powtarzających się w dużej ilości cykli ruchów. Nie pozostają one obojętne dla naszych kończyn. Jeśli budzisz się w nocy z powodu bólu dłoni, palców, doświadczasz uczucia mrowienia, sztywności, czujesz jakby "prąd" ci przepływał przez dłonie, może być to sygnałem, że dolega ci zespół cieśni nadgarstka. Co to takiego? Jest to schorzenie, dotyczące przede wszystkim ręki dominującej, powodowane długotrwałym uciskiem nerwu pośrodkowego. Może do tego dojść np. wtedy, kiedy siedząc przy biurku i pisząc na klawiaturze, twój nadgarstek opiera się o krawędź blatu, a łokieć swobodnie zwisa w dół. Brak jakiegokolwiek podparcia rąk powoduje ucisk, co po dłuższym czasie może zamienić się we wspomnianą chorobę. Kierując się złotą zasadą świata medycyny, że lepiej zapobiegać niż leczyć, polecamy wszystkim wygodne fotele obrotowe z podłokietnikami. Mogą one być regulowane lub bez regulacji. Zadaniem podłokietnika jest podpieranie łokci, po to, by dać odpocząć nadgarstkom i uniknąć niebezpiecznego ucisku nerwów. Na szczęście bardzo łatwo jest znaleźć fotele wygodne dla kręgosłupa z podłokietnikami. Jeden z chętniej kupowanych to klasyczny fotel ergonomiczny HASEL, którego podłokietniki dodatkowo mają regulację wysokości. Dostępne także są tańsze fotele biurowe z podłokietnikami, np. fotel z oparciem z siatki VIRE.

Bolące kolana i skurcz w łydce

Rękę do góry niech podniosą osoby, które nigdy w życiu nie doświadczyły paraliżującego skurczu łydki. Ból, który temu towarzyszy trudno do czegokolwiek porównać. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej w czasie snu, ale i podczas wielogodzinnego siedzenia. Jednym z powodów powstawania takich skurczów są niedobory magnezu w organizmie, ale także długotrwałe uciskanie mięśni ud, w wyniku czego do dolnych części kończyn nie dociera tyle krwi, ile powinno. Niestety po raz kolejny powodem są kiepskiej jakości krzesła i fotele biurowe, a także ich nieprawidłowa regulacja. Kiedy siedzenie fotela jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, nasze stopy mogą swobodnie zwisać, powodując obciążenie dolnej części ud i jej dociskanie do siedzenia. Gdy siedzimy za nisko, kolana są zgięte pod nienaturalnym kątem, co również nie służy organizmowi. Najbezpieczniejsza pozycja do siedzenia to taka, w której stopy całą powierzchnią spoczywają na podłodze, a nogi są zgięte w kolanach pod kątem prostym. Dobrym rozwiązaniem są również fotele ergonomiczne, w których siedzenie jest delikatnie pochylone w stronę oparcia, co pomaga przenieść cały ciężar ciała na pośladki, a nie na uda. Takie warunki spełnia ergonomiczny fotel biurowy AMBASADOR, będący przykładem idealnego fotela ergonomicznego. Posiada on podłokietniki, zagłówek, podparcie pod lędźwie, a do tego profilowane siedzisko z miękkiej i grubej gąbki. Alternatywnym modelem fotela obrotowego ergonomicznego, dostępnym w dużo niższej cenie jest fotel biurowy FOLT. Zastosowano w nim podłokietniki, ale jednak bez regulacji. Biorąc jednak pod uwagę cenę, niespełna 500 złotych, on także stanowi bardzo dobry wybór dla wymagających klientów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl