Jak powinno wyglądać stanowisko do pracy biurowej? 0
Jak powinno wyglądać stanowisko do pracy biurowej?

Na co dzień wykonujesz pracę biurową? Robisz to w domu lub w firmie? Skoro tak, być może zastanawiałeś się, czy twoje miejsce pracy jest właściwie zaprojektowane i urządzone. Czy znajdują się w nim wszystkie rzeczy, niezbędne do sprawnego i wydajnego wykonywania obowiązków? Te wątpliwości mogą mieć tym większe uzasadnienie, jeżeli po powrocie do domu odczuwasz zmęczenie, znużenie lub bolą cię wybrane części ciała. Tym artykułem mamy nadzieję rozwiać wszystkie wątpliwości i dostarczyć cennych wskazówek na temat podstawowego wyposażenia. Na pierwszy ogień pójdą oczywiście obrotowe fotele biurowe, jako meble najbliższe każdemu pracownikowi.

Ile godzin dziennie siedzimy przy biurku

Skoro dziennie pracujemy 8 godzin, to około 7 do 7,5 godzin spędzamy w pozycji siedzącej przy biurku. To blisko 1/3 całej doby, czyli bardzo dużo czasu. Jak zachowuje się nasze ciało, kiedy siedzimy? Czy ono wtedy odpoczywa, w co wierzy wiele osób? Niestety nie. Pozycja siedząca daje tylko złudne przekonanie o odpoczynku. W rzeczywistości jest ona jeszcze bardziej obciążająca dla organizmu niż bycie w ruchu. Kiedy się poruszamy, np. chodzimy, to mimo pozornego zmęczenia spowodowanego spalaniem energii, nasze ciało nie męczy się tak bardzo. Wszystkie jego partie są w ciągłym ruchu, przez co nie występuje punktowe przeciążenie jak podczas siedzenia. Może ono być jeszcze bardziej potęgowane, jeżeli korzystamy z niewygodnego fotela, niezapewniającego odpowiedniego podparcia dla naszego ciała. Czy można to zmienić? Oczywiście, że tak. Wystarczy zamienić stary fotel biurowy na nowy, wygodny fotel ergonomiczny. Co jest ważne, kiedy chcemy wybrać najlepszy fotel do swojego stanowiska pracy?

Fotele ergonomiczne do biura — łączą wygodę z ładnym wyglądem

Jeżeli interesowałeś się już nowymi fotelami biurowymi, to na pewno zauważyłeś szczególną ich grupę. Są to duże, masywne fotele z wieloma ciekawymi funkcjami. Mogą dysponować oparciem wykonanym z siatki i najczęściej posiadają także zagłówek. Są to tak zwane obrotowe fotele ergonomiczne, dedykowane właśnie dla osób, które wiele godzin każdego dnia pracują przy biurku. To najlepszy przyjaciel każdego pracownika, który zapewnia mu odpowiednią ochronę całego ciała, zmniejszając uczucie zmęczenia i przeciążenia. Niewątpliwym atutem, którym mogą się takie fotele ergonomiczne do pracy biurowej pochwalić, jest wielostopniowa i wielopozycyjna regulacja. 

5 powodów, aby wybrać obrotowy fotel ergonomiczny do pracy przy komputerze

1. Podstawowe możliwości regulacji

Fotel ergonomiczny do biura pod pewnymi względami nie różni się od klasycznych foteli obrotowych. Oferuje nam zatem takie udogodnienia jak regulacja wysokości siedziska, obrotowa podstawa, krzyżak z ruchomymi kółkami i odchylane oparcie. Na tym jednak kończą się podobieństwa. Cała reszta jest znacznie bardziej zaawansowana i stworzona po to, by zapewniać jak największy komfort siedzenia. Jeżeli chcesz kupić niedrogi fotel ergonomiczny do pracy biurowej, możemy polecić fotel ergonomiczny VIRE z oparciem z siatki.

2. Podparcie głowy, czyli zagłówek

Praca przy komputerze wymaga ciągłego patrzenia na monitor. Jeżeli mamy źle wyregulowaną wysokość biurka, ekranu i fotela, będzie to oznaczać ciągłe unoszenie głowy do góry i napinanie mięśni szyi i karku. W odwrotnym przypadku możemy z kolei pochylać głowę, doprowadzając wręcz do garbienia się podczas pracy. Ani jedno, ani drugie nie jest zdrowe i korzystne dla naszego ciała. Obrotowe fotele ergonomiczne zapobiegają temu. Zostały one zaprojektowane w sposób, który ma zapewniać zdrowie kręgosłupa. Obecny w nich zagłówek z regulacją wysokości i kąta pochylenia. Dzięki odpowiedniemu ich ustawieniu będziesz mógł odciążyć szyję i kark, a tym samym pracować przez dłuższy czas bez uczucia przemęczenia. Polecane przez nas regulowane fotele ergonomiczne z zagłówkiem to np. fotel biurowy ARSEN w kolorze szarym.

3. Podparcie dolnej części pleców — odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Układ kostny dorosłego człowieka składa się z około 206 kości. Najważniejszym elementem szkieletu jest oczywiście kręgosłup, składający się z kręgów. Kręgosłup nie jest idealnie prosty, tylko ma charakterystyczne wygięcia. Tak nas stworzyła matka natura i miała w tym swój cel. Dzięki tej budowie kręgosłupa możemy się poruszać, nie tracąc równowagi. Niestety ma to również swoje przykre konsekwencje, kiedy przez dłuższy czas siedzimy w jednej pozycji. Większość osób będzie wówczas odczuwać charakterystyczny ból w dolnej części pleców, czyli w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jest on powodowany nienaturalnym wygięciem pleców i dużym obciążeniem, powodowanym przez górną część tułowia.

Anatomicznie zaprojektowane fotele obrotowe mają specjalne oparcie, uwzględniające tę naszą budowę. W oparciach tych, w dolnej części znajduje się specjalnie wyprofilowana wypukłość. W niektórych modelach można regulować stopień jej wystawania, natomiast  w innych jest ono ustawione na sztywno. Bez względu, jakie podparcie pod lędźwie ma twój obrotowy fotel do biura, sam fakt jego wystawiania jest bardzo ważny. Dzięki temu elementowi możesz zadbać o zdrowy kręgosłup, nie będziesz się garbić, a twoje plecy będą znacznie rzadziej w czasie pracy napięte. Dla osób zdecydowanych na obrotowy fotel z podparciem pod lędźwie polecamy model FLEX. Oprócz wspomnianego podparcia pleców posiada on również nieodzowny zagłówek z regulacją ustawienia.

4. Podłokietniki — po to by ręce podczas pracy nie opadały

Zdarza ci się, że czasami w czasie pracy ręce opadają? Jest to typowa przypadłość osób pracujących na komputerze, a szczególnie piszących na klawiaturze i siedzących na fotelu bez podłokietników. Jeżeli każdego dnia w takiej pozycji pracujesz, to musisz wiedzieć, że ciężar twoich rąk opiera się wyłącznie na nadgarstkach. To bardzo niebezpieczne! Budowa nadgarstków to tak naprawdę konstrukcja przegubowa, czyli ruchoma. Kiedy jest ona poddawana nadmiernym obciążeniom, a zwłaszcza przez długi czas, może dojść wewnątrz nich do groźnych stanów zapalnych. W dłuższej perspektywie może grozić nawet tzw. zespół cieśni nadgarstka. Jest to schorzenie, które leczy się tylko operacyjnie. Im szybciej zaczniesz korzystać z fotela z podłokietnikami, tym lepiej dla twojego zdrowia i komfortu samej pracy. Do wyboru czeka na ciebie wiele foteli ergonomicznych, posiadających wspomniane podłokietniki.

Specjalnie dla ciebie wybraliśmy najlepsze z nich:

5. Mechanizm kołysania do krótkiego odpoczynku

Na sam koniec pozostawiliśmy chyba najprzyjemniejszy ze wszystkich mechanizmów, które obecne są w fotelach biurowych. Chodzi oczywiście o mechanizm TILT, odpowiedzialny za możliwość kołysania się na fotelu. Obsługa tego mechanizmu odbywa się najczęściej przy pomocy pokrętła, umieszczonego pod przednią częścią siedziska. Odkręcenie pokrętła powoduje poluzowanie mechanizmu i możliwość kołysania fotelu do przodu i do tyłu. Kiedy będziemy skręcać pokrętło w przeciwną stronę, stopień wychylenia kołyski będzie malał, aż do całkowitego zablokowania fotela w oryginalnej pozycji. W funkcję kołysania TILT wyposażone są niemal wszystkie obrotowe fotele biurowe. W jakich sytuacjach opcja kołysania może być przydatna? Krótki odpoczynek, praca koncepcyjna lub oglądanie prezentacji na monitorze. Jeżeli dodamy do tego możliwość odchylenia oparcia do tyłu, niemal do pozycji leżącej, będziemy mogli zamienić swój fotel ergonomiczny w komfortowe miejsce do drzemki.

Nie tylko fotelem w pracy człowiek żyje

Myślenie o tym, że tylko fotel odpowiada za komfort pracy i zdrowie kręgosłupa jest błędne. Oprócz samego fotela biurowego bardzo ważne jest także biurko. Jego wysokość i powierzchnia blatu powinna być dostosowana do wzrostu, wysokości fotela oraz tego, czym w pracy się zajmujemy. Im więcej pracujemy na papierowych dokumentach, tym blat powinien być większy, a samo biurko powinno mieć kształt litery L. W połączeniu z fotelem obrotowym na kółkach pozwala to szybko i wygodnie dotrzeć do każdego zakamarka blatu, bez potrzeby wstawania lub naciągania się. 

Jakie wymiary powinno mieć biurko?

W większości przypadków to wielkość pomieszczenia determinuje to, jakich rozmiarów będzie biurko pracownika. Jego blat nie powinien być jednak mniejszy niż 120 cm szerokości i 70 cm głębokości. Takie wymiary pozwalają na stosunkowo wygodną pracę i umieszczenie na biurku wszystkich potrzebnych sprzętów. Jeżeli chodzi o samą wysokość biurka, to najlepszą opcją są biurka z regulacją wysokości. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na ich zakup, to odpowiednią wysokość biurka przedstawia poniższa tabela.

Optymalna wysokość biurka dla pracownika: 

Wzrost pracownika

Wysokość biurka

do 170 cm

do 70 cm 

powyżej 170 cm

od 80 do 85 cm

Oczywiście można sobie radzić innymi, rzemieślniczymi sposobami, aby podnieść biurko. Można je podłożyć czymś stabilnym, dospawać przedłużenie nóżek lub zmodyfikować konstrukcję dodatkowymi elementami drewnianymi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl