Fotele z zagłówkiem - jaką pełnią funkcję? 0
Fotele z zagłówkiem - jaką pełnią funkcję?

Fotele biurowe to meble tak samo bliskie ludziom, jak np. łóżka. Raczej o tym często nie myślimy, ale wielu z nas spędza na takim fotelu 1/3 doby — pracując, ucząc się, korzystając z komputera lub wykonując inne prace przy biurku. Skoro fotel obrotowy towarzyszy nam przez tak długi czas, warto zastanowić się nad tym, czy jest dla nas wygodny i zdrowy dla kręgosłupa. Szczególnie jeden element fotela powinien przykuć naszą uwagę. Jest nim zagłówek. Jeżeli właśnie siedzisz na swoim fotelu, obróć się teraz do niego twarzą i spójrz na górną część oparcia. Czy znajduje się na nim zagłówek? Jeśli tak, to dobrze. Jeżeli jednak Twój fotel biurowy jest go pozbawiony, stanowi to wystarczający powód do zakupu nowego, wygodnego i ergonomicznego fotela.

Jak pracuje nasze ciało, kiedy siedzimy na fotelu?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co się dzieje z naszym ciałem, kiedy siadamy na fotelu obrotowym? Wiele osób uważa, że ciało wtedy odpoczywa. Nie będąc w ruchu, nie odczuwamy zmęczenia. Poniekąd jest to prawda, ale tylko pod warunkiem, że korzystamy z dobrej jakości fotela ergonomicznego, który może być dostosowany do naszej pozycji ciała w wielu płaszczyznach. Niestety większość tanich foteli biurowych posiada tylko regulację wysokości siedziska i odchylane oparcie. To zdecydowanie za mało, aby w pełni dostosować fotel do potrzeb ciała. W rezultacie w wybranych jego partiach utrzymuje się permanentne napięcie mięśniowe. Jest to konieczne, aby utrzymać całe ciało w pozycji siedzącej. Dotyczy to najczęściej mięśni karku i szyi, które podtrzymują głowę. Gdyby mięśnie nie były napięte, głowa po prostu opadałaby nam w dół i nie moglibyśmy patrzeć na monitor. Aby odciążyć nasze ciało i rzeczywiście dać mu prawdziwą szansę do odpoczynku. Kiedy głowa opiera się o zagłówek, to cały jej ciężar przenoszony jest na niego, a następnie na oparcie fotela. Mięśnie karku i szyi mogą odpocząć, a my możemy przybrać jak najwygodniejszą i najbardziej naturalną dla siebie pozycję siedzącą.

Co to jest zagłówek i dlaczego wygodne fotele biurowe powinny je mieć?

Budowa fotela obrotowego do biura nie stanowi dla nikogo większej tajemnicy. Najwyżej położonym jego elementem jest właśnie zagłówek. Może on być oddzielną częścią oparcia lub będzie z nim zintegrowany. Nas interesuje jednak zagłówek oddzielny, regulowany. Element ten powinien dawać możliwość ustalenia indywidualnej wysokości, a także kąta pochylenia. Nie bez znaczenia również jest to, z jakich materiałów zagłówek został wykonany.

Zagłówek z regulowaną wysokością

Fotel biurowy ergonomiczny AMBASADOR to uniwersalny fotel do pracy przy biurku, dający możliwość wielostopniowej regulacji, w tym także wysokości zagłówka. Fotel dysponuje oparciem z siatki z mikrowłókien, z tego samego materiału, tapicerowany także jest zagłówek. Aby zagłówek podnieść lub opuścić, należy go pociągnąć do góry lub oprzeć na nim dłonie i delikatnie  docisnąć. Wielostopniowa regulacja wysokości zagłówka to bardzo pożądana cecha we wszystkich fotelach obrotowych biurowych. Pozwala ona ustawić zagłówek na wysokości dopasowanej do wzrostu osoby niskiej i wysokiej.

Zagłówek z regulacją kąta pochylenia

Nawet tani fotel ergonomiczny FOLT posiada zagłówek, który dba o nasze zdrowie. Można go ustawić na żądanej dla nas wysokości, ale również da się go pochylić w dół lub w górę. Kiedy najbardziej przydaje się nam regulacją kąta pochylenia? Wtedy, kiedy patrzymy na blat biurka lub na wysoko zamocowany monitor. Aby wyregulować większość zagłówków, wystarczy je chwycić oburącz i pochylić w wybraną stronę. Opór jest na tyle duży, że zmiana położenia nie nastąpi w trakcie siedzenia, tylko trzeba użyć do tego obu rąk.

Czym powinien być tapicerowany zagłówek?

Zagłówek to element fotela, mający nieustanny kontakt z naszą głową, skóra i włosami. Ważne jest zatem, aby można go było stosunkowo prosto i dokładnie myć lub prać, a jednocześnie by gwarantował wentylację oraz nie powodował reakcji alergicznych. Wyróżniamy 3 podstawowe materiały, z których zagłówki są produkowane.

 

 • Zagłówek z ekoskóry — krzesła obrotowe tapicerowane skórą ekologiczną to dosyć popularny wybór. Materiał ten sprawdza się wtedy, kiedy chcemy kupić modne fotele gabinetowe, jak i w przypadku tańszych foteli biurowych obrotowych. Ekoskóra jest łatwa w czyszczeniu, nie nasiąka wodą, a do tego ma wysoką odporność na ścieranie. W sprzedaży posiadamy wygodny fotel biurowy z zagłówkiem z ekoskóry. Jest to fotel HASEL w cenie nieco powyżej 800 zł;
 • Zagłówek z siatki z mikro włókien — siatka z mikro włókien węglowych to bardzo popularny materiał, wykorzystywany do produkcji foteli obrotowych. Siatka tego typu ma małe oczka i jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Pomimo swojej elastyczności, jednak nie odkształca się i można wygodnie się opierać o nią. Kiedy ciężar zostanie zwolniony, siatka powraca do swojego pierwotnego wyglądu i kształtu. Ten rodzaj materiału sprawdza się jako wypełnienie oparć, a także zagłówków. Umożliwia swobodną wentylację, co znacząco podwyższa komfort siedzenia. Fotel ergonomiczny ADMIRAL posiada taki właśnie zagłówek z siatki. Warto wspomnieć, że jest on podnoszony i pochylany, czyli spełnia wszystkie kryteria wygodnego, ergonomicznego zagłówka;
 • Zagłówek z klasycznego materiału tapicerskiego — można także spotkać regulowane fotele biurowe, których zagłówki są tapicerowane klasyczną tkaniną lub miękkim welurem. Dużą zaletą tego materiału jest stosunkowo niska cena oraz to, że może występować w wielu kolorach i fakturach. Niestety nie jest on wolny od wad. Najważniejsza z nich to przede wszystkim podatność na plamy. Materiał ten w naturalny sposób może się brudzić od potu z naszej skóry głowy, kurzu utrzymującego się na włosach, a nawet jeśli nieopatrzenie chwycimy nagłówek brudną dłonią. W taki zagłówek w kolorze czarnym wyposażony np. jest fotel ergonomiczny SOCKET, w modnej biało-czarnej kolorystyce.

Czym grozi korzystanie z fotela obrotowego bez zagłówka?

Jeżeli mimo wszystko rezygnujesz z korzystania z fotela z zagłówkiem, powinieneś być świadom konsekwencji, które mogą cię spotkać w bliższym lub dalszym czasie. Największe z nich to:

 • permanentny ból szyi i karku;
 • zmęczenie powodowane napięciem mięśniowym;
 • uczucie senności i znużenie;
 • irytacja wywołana trudnością w skupieniu się;
 • spadek efektywności pracy;
 • ból oczu wywołany nadmierną ruchliwością gałek ocznych;
 • niewłaściwa pozycja siedząca — krzywe plecy;
 • ból kręgosłupa.

 

Jak widać, skutków ubocznych jest naprawdę wiele, a sposób by ich uniknąć jest jeden i bardzo prosty — fotel do biurka z zagłówkiem. Co w tym wszystkim najlepsze, taki fotel można kupić w naprawdę niskiej cenie, czego dowodem jest fotel ergonomiczny z zagłówkiem PAKS, kosztujący 450 zł.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl