Fotele obrotowe tapicerowane welurowe - do jakiego wnętrza pasują? 0
Fotele obrotowe tapicerowane welurowe - do jakiego wnętrza pasują?

Welur to wyjątkowy rodzaj materiałów, występujących również pod nazwą welwet lub aksamit. Charakterystyczną cechą tkanin welurowych jest okrywa runowa, wyczuwalna dobrze pod palcami. Tkaniny welurowe wykorzystuje się do szycia ubrań oraz jako materiał do tapicerowania mebli, w tym foteli obrotowych. Na rynku wyróżnić można dwa rodzaje tkanin welurowych — naturalne i syntetyczne.

Welur naturalny produkowany jest z bawełny, natomiast syntetyczny ze specjalnie opracowanych materiałów poliestrowych. Z uwagi na koszty produkcji, dostępność i trwałość, coraz częściej spotyka się fotele biurowe tapicerowane welurem syntetycznym. Czy to zła wiadomość dla osób, które poważnie myślą o zakupie takiego fotela? Zdecydowanie nie. Welur syntetyczny to wysokiej jakości materiał, do złudzenia przypominający ten naturalny. Zarówno pod względem wyglądu, kolorystyki, odbijania światła, a w końcu i walorów użytkowych. Jest tak samo miękki i przyjemny w dotyku, a przy tym odporny na uszkodzenia mechaniczne i szybkie ścieranie się.

Fotele obrotowe z weluru — co trzeba o nich wiedzieć

Wielu osobom bardzo podobają się wygodne fotele biurowe welurowe, ale nie wiedzą o tej tkaninie kilku istotnych informacji. W efekcie decydują się kupić welurowy fotel regulowany, z którego niestety później nie są zadowoleni. Dlaczego? Pomijając względy estetyczne i wizualne, welur jest materiałem dosyć wymagającym w użytkowaniu, a także sprawiającym pewne problemy niektórym osobom.

Z czego składa się tkanina welurowa?

Welur to jeden z nielicznych materiałów obiciowych, składający się z dwóch warstw. Pierwsza z nich to podłoże. Do podłoża przymocowana z kolei jest druga warstwa, czyli runo. Runo welurowe zbudowane jest z bardzo króciutkich niteczek, układających się w charakterystyczny meszek. Taka konstrukcja weluru sprawia, że materiał ten jest bardzo wytrzymały, a przy tym elastyczny. Welur używany do celów tapicerskich bardzo łatwo układa się na każdej powierzchni, starannie pokrywając zaokrąglenia i inne obłe kształty. Świetnie prezentuje to fotel biurowy z drewna giętego COLT z szarą tapicerką welurową.

Welur a alergicy

Komu fotele obrotowe welurowe mogą sprawiać największe kłopoty? Osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie powodowane pyłkami, sierścią i kurzem. Runo welurowe to świetny magazyn dla wszelkiego rodzaju lotnych zanieczyszczeń, obecnych w powietrzu. Pyłki, kurz, alergeny, kurz. Każda z tych rzeczy może głęboko wbijać się w runo weluru, utrudniając wygodne korzystanie z fotela obrotowego. Aby dokładnie oczyścić tapicerkę z weluru, zaleca się jej regularne odkurzanie odkurzaczem. Siła ssania podnosi runo do góry, usuwając z przestrzeni pomiędzy włosiem zanieczyszczenia. Odkurzanie tapicerki welurowej powinno  być wykonywane co kilka dni, zależenie od intensywności, z jaką fotel będzie się brudzić. Po dokładnym odkurzeniu fotela welurowego warto jego tapicerkę pokryć specjalnym środkiem impregnującym. Nadaje on runu połysk, a jednocześnie tworzy antystatyczną powłokę, odpychającą większość lotnych zanieczyszczeń. Alergicy powinni zwrócić uwagę na to, aby wybrany przez nich obrotowy fotel welurowy miał jak najmniej zakamarków i innych, trudnych do czyszczenia elementów. Godnym polecenia fotelem welurowym dla alergików jest modny fotel obrotowy Q190.

Czy fotele welurowe mogą sprawiać jakieś problemy?

Przestrzegając podstawowych zasad użytkowania foteli obrotowych tapicerowanych welurem, nie powinniśmy mieć większych problemów z tapicerką. Kiedy jednak lubimy jeść przy biurku i zdarza nam się, że resztki jedzenia spadają na fotel, ich późniejsze usunięcie może być kłopotliwe. Gęste i krótkie włosie (runo) weluru bardzo szybko i mocno wbija się w pozostałości po jedzeniu, lodach, shake i innych produktach spożywczych o miękkiej konsystencji i teksturze. Niestety, usuwanie resztek jedzenia z weluru nie jest proste. Kiedy już do tego dojdzie, dobrze jest podjąć próbę wymrożenia jedzenia. W tym celu można zanieczyszczenie obłożyć woreczkiem wypełnionym lodem. Kiedy już uda nam się zamrozić plamę, należy ją stopniowo, powoli wykruszać np. przy pomocy drewnianego patyczka. Można sobie pomóc odkurzaczem, który wyciągnie na zewnątrz głębiej ukryte zanieczyszczenia. Po takim zabiegu fotel biurowy można czyścić z plam gotowymi preparatami do prania tapicerki, a jeśli ich nie mamy, polecamy domowe sposoby na czyszczenie weluru.

Jak czyścić welurowe fotele obrotowe — domowe sposoby

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak domowymi metodami czyścić wygodne fotele biurowe z weluru. Nie trzeba do tego mieć żadnych specjalistycznych składników. Decydując się na skorzystanie z jednej z przedstawionych metod, pamiętaj o tym, aby zawsze wykonać próbę w niewidocznym miejscu tapicerki. Dzięki temu bezpiecznie można sprawdzić, czy środek czyszczący nie spowoduje odbarwienia weluru.

Amoniak i woda najlepszy do usuwania plam z weluru

Plama z wina, kawy, herbaty lub soku? Takie zabrudzenia są szczególnie widoczne na jasnym welurze. Czy oznacza to trwałe zanieczyszczenie fotela? Zdecydowanie nie. Aby usunąć taką plamę, w jednym litrze wody należy rozpuścić dwie duże łyżki amoniaku. Uzyskany roztwór niewielkimi ilościami nakładamy na plamę. Można do tego celu użyć czystej szmatki płukanej w roztworze. Nakładamy go bezpośrednio na plamy. W przypadku większych i bardziej uporczywych plam możemy je delikatnie ścierać w kierunku "z włosem", w ten sposób je zbierając. 

Czyszczenie weluru gumową szczoteczką

Welur, podobnie jak naturalna skóra zamszowa może być czyszczona i odświeżana przy pomocy gumowej szczotki z zaokrąglonymi kolcami. Usuwanie plam taką metodą należy wykonywać punktowo. Gumowa szczotka sprawdza się tylko przy usuwaniu suchych plam, np. dotyczących zaschniętego już jedzenia, które pod wpływem szczotki, będzie się wykruszać na zewnątrz. W ten sposób należy czyścić przede wszystkim ciemniejsze kolory welurowej tapicerki, np. takie jak zielony fotel biurowy z weluru MILAN.

Uniwersalna soda oczyszczona i woda

Soda oczyszczona znajduje się w niemal każdej kuchni. A jeśli jej nie posiadasz, za niewielkie pieniądze kupisz ją w każdym sklepie spożywczym. Przygotuj jeden litr czystej, letniej wody. Dodaj do niej sok wyciśnięty z połówki cytryny. Na sam koniec dosyp łyżeczkę sody oczyszczonej. Dokładnie wszystko wymieszaj i używając ww.j metody, usuwaj plamy z weluru. Pamiętaj o tym, że welur czyścimy z kierunkiem układania się włosia.

Tłuste plamy usuwają mąką ziemniaczaną

Kiedy na welurową tapicerkę spadnie trochę oleju, tłuszczu lub kremu, można być pewnym, że pojawi się w tym miejscu widoczna plama. Można ją stosunkowo szybko usunąć przy pomocy mąki ziemniaczanej. Sposób ten ma szansę powodzenia tylko wtedy, kiedy plama jest świeża, wilgotna. Obsypujemy plamę mąką ziemniaczaną i pozostawiamy na około kwadrans. Następnie usuwamy większość mąki szmatką, a pozostałości odkurzaczem.

Jak suszyć wilgotne fotele biurowe welurowe?

Po czyszczeniu welurowej tapicerki foteli obrotowych pozostanie ona wilgotna. Z tego też powodu bezpiecznie jest to robić w piątek i pozostawić fotel na weekend do samoczynnego wyschnięcia. Kiedy jednak zależy nam na jak najszybszym dalszym korzystaniu z foteli, pomoże nam suszarka do włosów. Uruchom w niej strumień zimnego powietrza i z odległości około 20 cm osuszaj plamę. Nie korzystaj z ciepłego powietrza. Plama wtedy szybciej wyschnie, ale na tapicerce pozostanie nieestetyczny zaciek.

Do jakich pomieszczeń wybrać fotele obrotowe z weluru?

Welur kojarzy się z ciepłem, przytulną atmosferą i bezpieczeństwem. Wygodne fotele obrotowe z weluru pasują zatem do biur w stylu klasycznym i rustykalnym. Dobrze również wyglądają w otoczeniu naturalnych materiałów wykończeniowych jak drewniana boazeria, a nawet kamienne posadzki. Dla osób potrzebujących welurowy fotel obrotowy do biura i home office zaaranżowanego na poddaszu polecić możemy modny fotel obrotowy muszelka z weluru — FRESCO. Fotel dostępny jest w dwóch kolorach tapicerki welurowej: szary i różowy. Fotele obrotowe typu muszelka to świetny wybór wszędzie tam, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca na inne, rozłożyste fotele. Ograniczone możliwości regulacji fotela muszelka nie są przeszkodą w wygodnym korzystaniu z niego. Anatomiczne wyprofilowanie zapewnia stabilizację całego tułowia i daje podparcie pod ręce.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl